<< Hebeloma pusillum, pritlikava medlenka | Gobe | Hebeloma sacchariolens, sladkobna medlenka >>

Hebeloma radicosum, korenasta medlenka

Hebelóma radicósum (Bull.) Ricken (1911)
Rod: Hebeloma - medlenke

Hebelóma radicósum, korenasta medlenka
Hebelóma radicósum - neužitna korenasta medlenka

ZNAČILNOST: ne moremo je zgrešiti zaradi dolgega korenastega dnišča, po katerem ima ime, obročka na betu in močnega vonja po mandljih ter po bledih oz. medlih barvah.

KLOBUK: 5-15 cm, mesnat, sprva polkrožen, s podvihanim robom, katerega se najprej drži kožast obroček, nato se razpre in zravna, površina je gladka, lepljiva, okrasto rjavih in bledih barv, z vraščenimi vlaknatimi luskami.

TROSOVNICA: lističi so belkasti, nato okrasto sivi in končno rjavi, so srednje gosti, široki, s svetlimi ostrinkami in zaokroženo priraščeni na bet.

BET: 8-15 x 1-2 cm, vretenast, poln, proti dnišču je zadebeljen in se polagoma končuje z dolgim, tankim korenom, obroček je kožast in sivo rjav, tako kot vsa površina, z navzgor štrlečimi luskami, korenina je včasih daljša od beta in se rada zlomi.

MESO: belo, dišavnega vonja po mandljih ali lorberju in milega, vendar grenkobnega okusa.

TROSI: 8-10 x 5.5-6 µm, jajčasti, drobno bradavičasti, rjavkasti, trosni prah je tobačno rjav ali okrast.

RASTIŠČE: raste posamično ali v malih skupinah v bližini štorov raznega drevja, od poletja do pozne jeseni, pogosto. Vrsta je saprofitna.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: V obširnem rodu Hebeloma - medlenke (preko 50 vrst) je edina v skrajni sili uporabna goba. Vse vrste so bolj ali manj bledih, medlih barv (od tod tudi rodovno ime), z najrazličnejšimi prijetnimi in tudi neprijetnimi vonjavami, pogost je vonj in okus po redkvici. Te gobe večinoma povzročajo prebavne težave in slabost. Najbolj pogosti sta Hebeloma sinapizans, redkvičasta medlenka in Hebeloma crustuliniforme, solzeča medlenka. Precej mesnata je Hebeloma laterinum, kakavna medlenka, z vonjem po kakavu, vendar ni užitna. Podobna je Hebeloma birrus, rožnata medlenka, ki ima vlaknat, bel in korenast bet.

Foto: Jernej Gradišnik.

SINONIMI: Agaricus radicatus Pers. (1801), Agaricus radicosus Bull. (1784), Dryophila radicosa (Bull.) Quél. (1886), Hypophyllum radicosum (Bull.) Paulet (1808), Myxocybe radicosa (Bull.) Fayod (1889), Pholiota radicosa (Bull.) P. Kumm. (1871), Roumeguerites radicosus (Bull.) Locq. (1979)

seznam×nadaljevalni trosovnica×listicasta

SpeciesFungorum:438426




<< Gyroporus cyanescens, modreči bledotrosnik | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Hebeloma sinapizans, redkvičasta medlenka >>

Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1132

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.192 sekundah.